Savęs žalojimas – valgymo sutrikimai

Kodėl svarbu apie tai kalbėti garsiai?

Valgymo sutrikimai – tai fizinė, psichologinė, sutrikusio elgesio liga priskiriama prie psichikos ir elgesio sutrikimų,  kurie apima nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją, persivalgymą ir kt. Tokie valgymo sutrikimai kaip nervinė anoreksija ir nervinė bulimija yra labai svarbi šių dienų aktualija, kuri yra labai didelė socialinė ir medicininė problema Lietuvos paauglių tarpe.

Paprastai valgymo sutrikimai pradeda reikštis lytinio brendimo metu. Lytinis brendimas yra sudėtingas vystymosi etapas, kurio metu vyksta daugybė fizinių ir psichosocialinių pokyčių, apie kuriuos reikia kalbėti. Mergaitėms paauglystėje esminiai kūno pokyčiai vyksta ir svoris auga, tuo tarpu berniukų svorio padidėjimas aiškinamas jų raumenų didėjimu.

Kodėl valgymo sutrikimai labiau paplitę merginų tarpe? O gi todėl, kad jaučiamas visuomenėje vyraujančių standartų spaudimas atitikti tam tikrus liekno kūno kultus. Jos dažnai didesnį dėmesį skiria išvaizdai, o ne rūpinasi vidumi.

Badaujant organizmas jaučia didžiulį stresą, todėl yra taupoma energija, o to pasekoje iki minimumo sumažėja organizmo funkcionavimas. Sumažėja širdies raumuo, nenormaliai sumažėja širdies ritmas ir kraujospūdis, todėl labai didelė širdies sustojimo tikimybė. Dėl raumenų atrofijos jauni žmonės panašėja į senstančius. Sutrinka kraujotaka, gali prasidėti akrocianozė – tai bąlantys pirštai, kai visiškai susitraukia galūnių kraujagyslės, jaučiamas nuolatinis šaltis. Sumažėja kaulų tankis, kas sukelia osteoporozę, kaulai tampa labai trapūs. Netenkama dantų. Sumažėja raumenų masė. Ryški dehidratacija, kuri sukelia inkstų nepakankamumą. Alpimas, nuovargis, bendras silpnumo jausmas, susilpnėjęs imunitetas. Sausa oda ir plaukai, kurie slenka. Plaukų augimas ant viso kūno, net ir netipinėse vietose, tokiose kaip veidas, tai savotiškas būdas palaikyti kūno šilumą vadinamas lanugo. Sulėtėja lytinis brendimas arba galimas visiškas jo sustojimas. Štai kokios liekamosios pasekmės, kurias sukelia neteisinga, nepilnavertė mityba. Aišku tai kraštutinės badavimo pasekmės, bet riba tarp nekaltos dietos ir valgymo sutrikimų labai maža ir prarastas balansas tarp alkį ir sotumą reguliuojančių hormonų įklampina žmogų į fiziologijos valdomą užburtą ratą.

Neatsiejamos ir psichologinės problemos. Nevaldoma nuotaikų kaita. Dirglumas. Be priežasties pereinama  į ašaras ar euforiją. Smulkmenos išprovokuoja labai stiprius pykčio priepolius.

Statistika daugiau nei iškalbinga, vertinant daugelį atliktų tyrimų ir apklausų galima teigti, kad valgymo sutrikimus turi apie 1 procentą pasaulio gyventojų, iš kurių 95 procentai moterų ir mergaičių. 15 – 25 procentų pacientų serga lėtine ligos forma. 5 – 20 procentų sergančiųjų gyvenimas baigiasi, vieniems nuo visiško išsekimo sustoja širdis, kiti patys pasirenka pasitraukti iš gyvenimo. Tai didžiausias mirtingumo rodiklis vyraujantis tarp visų psichikos sutrikimų ligų. 15 – 25 procentų sergančių ištinka atkrytis, kuris neretai pasibaigia mirtimi. Tačiau džiuginantis faktas, kad laiku nusprendę gydytis ir priėmę pagalbą net 70 procentų per 6 mėnesius atsistato normalų savo kūno svorį ir grįžta į normalų gyvenimo ritmą.

Valgymo sutrikimai yra sunki ir kompleksinė problema, kuri negali būti supaprastintai traktuojama kaip „anoreksija yra tik dėmesio reikalavimas“ ar „bulimija yra tik priklausomybė nuo maisto“. Valgymo sutrikimai atsiranda dėl įvairių fizinių, emocinių, socialinių ar šeimyninių problemų.

NELIKIME ABĖJINGI

Naudota literatūra:

1.Grogan S. Understanding body dissatisfactions in men, women and children Body image 2008; 41-81.

2. Thompson J K, van den Berg P, Guarda A, Heinberg L.J, et. al. Measuring body image attitudes amongs adolescents and adults. The Guilford Press. 2004; 142-154.

3. Burneikienė G, Dirvonaitė D. Ţurnalistikos enciklopedija.

4. Richard E, Kreipe M D. Eating disorders and adolescents. Cornell University. 2006; 4 p.

 5. Pupštytė D, Lesinskienė S, Bags B. Valgymo sutrikimai ir save ţalojantis paauglių elgesys. Klinikinio atvejo analizė. Pediatrija. 2011; 51: 103-112.

6. Baks B, Pupštytė D, Kirsnytė R. Sunkūs ir ilgalaikiai valgymo sutrikimai: 18 metų sergančiojo nervine anoreksija atvejo analizė. VPSC Universitetinis valgymo sutrikimų centras. 2012; Nr. 1 (14)

7. Vasiliauskienė O, Paauglių valgymo sutrikimai: nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. Šeimos gydytojo praktika. 2007

Parengė Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro JPSPP koordinatorė Justina Šiupinienė