PROJEKTAS “Sveikas ir išmanus jaunimas” EDUKACINIS RENGINYS – STOVYKLA

Įvyko dvi paskutiniosios projekto „Sveikas ir išmanus jaunimas” edukacinės stovyklos. Nuo 2021 m. antrojo ketvirčio vykdomas Europos ekonominės erdvės finansavimo mechanizmo projektas „Sveikas ir išmanus jaunimas” (LT03-1-SAM-K01-010) skirtas jaunimo sveikatos netolygumų mažinimui ir prevencijai Kaišiadorių, Rokiškio ir Panevėžio rajonuose. Įgyvendinant projektą bus įdiegti 8 JPSPP teikimo algoritmai, kurie įgalins paslaugų jaunimui teikimo mechanizmus psichikos sveikatos, mitybos, reprodukcinės sveikatos ir išorinių mirties priežasčių prevencijos srityse, užtikrins tinkamą, kokybišką ir savalaikį šių paslaugų teikimą jaunimui. Į projekto veiklas bus įtraukta ne mažiau, kaip 1800 jaunuolių.

Stovyklos vyko Kaimo turizmo sodyboje „Esina” – Rubikių ežero pakrantėje, Gegužės 27 – 29 d., ir Birželio 10 – 12 dienomis. Į stovyklas sugužėjo jaunimas iš Kaišiadorių, Rokiškio bei Panevėžio r. savivaldybių (iš kiekvienos savivaldybės po 10 jaunuolių). Gausiam būriui vaikų visas dienas buvo organizuojamos įvairios sveikatos stiprinimo veiklos, susijusios su projekto 8 algoritmais.

Stovyklos atidarymas prasidėjo nuo susipažinimo žaidimų, kurie leido vaikams geriau pažinti, pajausti vienas kitą ir jau nuo pirmųjų stovyklos minučių suartino stovyklautojus. Po susipažinimo žaidimų pirmosios pamainos dalyvius pasitiko lektorius Marius Ševeliovas – mitybos (keto) specialistas, kuris papasakojo apie „Psichologinį ir emocinį valgymą bei kaip jo išvengti“. Antrosios pamainos vaikams apie mityba kalbėjo lektorė Gintarė Kubilienė, kuri pristatė: sveikos mitybos įtaką gerai savijautai, antsvorio, valgymo sutrikimų ir nutukimo prevencijai. Vakarinėje dalyje vaikai rinkosi į linksmąsias estafetes, kuriuose išmėgino savo jėgas atlikdami skirtingas fizinio aktyvumo užduotis.

Stovyklos rytai prasidėjo nuo lengvo bėgimo miško takeliais ir rytinės mankštos. Antrąją dieną pirmosios pamainos vaikai praktiškai išmėgino „Sveikų užkandžių gamyba“ su dietologe Rima Novikevičiūtė. O antrosios pamainos vaikai turėjo galimybė susipažinti su lektore Gintare Razulevičiūte, kuri su vaikais kalbėjo apie „Pozityvią socializaciją“. Abiejose pamainose paskaitą „Aš ir mano kūnas“ skaitė lektorius Algimantas Andrijauskas. Kiek pailsėję vaikai susirinko į  protų mūšį „Sveikatos herojai“, kuriame buvo paliestos lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo prevencijos, psichiką veikiančių medžiagų ir alkoholio vartojimo prevencijos, bei valgymo ir sveikatos sutrikimų, susijusių su antsvoriu ir nutukimu prevencijos temos. Šiek tiek pavargę, tačiau laimingi ir su nuoširdžiomis šypsenomis veiduose dalyviai susirinko dar pasibūti kartu. Žaidė įvairius žaidimus, dainavo stovyklos himną, šoko bendrą šokį ir kt. Nors visi iš skirtingų Lietuvos miestų, miestelių bei kaimų, tačiau stovyklautojus puošė „Sveikas ir išmanus jaunimas“ projekto atributika – marškinėliai, kepurėlės, džemperiai. Taip pat jaunuoliai buvo apdovanoti Kaišiadorių, Rokiškio ir Panevėžio rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurų įsteigtais prizais. Džiugu, kad kiekvienas iš dalyvių galėjo geriau pažinti ne tik save, bet ir šalia esantį. Taip pat įgyti žinių, patirčių bei atrasti naujų pažinčių.

Trečioji – paskutinė stovyklos diena abiejų pamainų vaikams prasidėjo nuo šiaurietiško ėjimo užsiėmimo. Vaikai buvo supažindinti  su šiaurietiško ėjimo svarba organizmui bei psichinei sveikatai. Praktinėje dalyje stovyklautojai atlikę raumenų apšilimo pratimus išbandė žygiavimą su šiaurietiško ėjimo lazdomis bei įvairius žaidimus. Vos spėję atsipūsti po fizinio aktyvumo veiklos ir pusryčių stovyklautojai susirinko į paskutinį stovyklos seminarą, kurį vedė lektorė Kristina Bobrevičiūtė. Seminaro tema – ryšio su savo vidiniu „aš“ kūrimas ir stiprinimas, savo ir aplinkinių asmenų ribų nustatymas. Dailės terapiją.

Abiejų stovyklos dalyvių nuomone, šios trys dienos prabėgo per greitai. Atrasti nauji draugai, naujos patirtys, užmirštos žinios ir  veiklos – prisimintos ir įgytos naujai. Į stovyklą vaikus lydėjo bei prie stovyklos organizacinių veiklų prisidėjo Violeta Krikščiūnienė, Ieva Kalvinskaitė bei Karolis Klovas.

Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuro informacija