Du keliai į savęs žalojimą paauglystėje

Kembridžo mokslininkai nustatė du paauglių tipus, kurie yra linkę į savęs žalojimą ir įrodė, kad tai galima pamatyti dešimtmetį prieš jiems pradedant tai daryti.

Du įprasti veiksniai, lemiantys riziką į savęs žalojimą ir įtakojantys abi jaunų žmonių grupes, tai miego problemos ir žema savivertė, tačiau mokslininkai atrado du naujus profilius: jauni žmonės, kurie turi emocinių ir elgesio sunkumų, o antroji grupė be paminėtų sunkumų, tačiau veikiami kitų rizikos veiksnių.

Pirmos grupės tyriamieji, turintys emocinių ir elgesio problemų jau 5 – 7 metų amžiaus būdami savo elgesiu parodo grėsmę, kad praėjus dešimtmečiui gali pradėti save žaloti. Labai didelės įtakos turi patyčios iš aplinkos, jos sustiprino emocines problemas ir prisitaikymo sunkumus vėlesniuose raidos etapuose. Antros grupės jaunuoliai, kurie tiesiog turėjo elgesio problemų, ankstyvame amžiuje nerodė jokių ženklų apie gresiantį savęs žalojimą.

Nors savęs žalojimas yra reikšmingas veiksnys įtakojantis tolesnių žingsnių, tokių kaip bandymas nusižudyti riziką, daugelis neketina eiti taip toli, tačiau susiduria su kitomis žalingomis pasekmėmis, įskaitant pakartotinį savęs žalojimą, blogą psichinę sveikatą ir rizikingą elgesį, pvz., piktnaudžiavimą narkotinėmis medžiagomis, alkoholiu, polinkį į nusikaltimų darymą ir t.t.

Mokslininkai akcentuoja, kad labai svarbu atsižvelgti į šiuos du skirtingus jaunų žmonių profilius vien todėl, kad juos veikia labai skirtingi dirgikliai, kurie paskatina žengti lemtingą žingsnį savęs žalojimo link. Kadangi pirmojo pogrupio jaunuoliai turintys elgesio sutrikimų yra labiau linkę į depresiją, turintys žemą savivertę, polinkį į savęs žalojimą galima įtarti, o antrojo pogrupio jaunuoliai, kurie nerodo įprastų ženklų savęs žalojimo link, jų pasiryžimą daug sunkiau suprasti ir įtarti.

Džiaugsmą keliantis faktas yra tai, kad dabartiniame pasaulyje daug daugiau dėmesio yra skiriama jaunų žmonių psichinei sveikatai ir visas problemas galima pamatyti ir užbėgti joms už akių. Todėl tokie tyrimai labai svarbūs valdant savęs žalojimo grėsmę.

Taip pat džiugina tai, kad šių tyrimų pagalba lengviau nustatyti antrajam pogrupiui priklausančius jaunus žmones, kurie yra linkę į negerą elgesį ir didelių pastangų pagalba nukreipus juos ieškoti kitų išeičių, kreiptis į savipagalbos grupes, ir taip galima apeiti savęs žalojimą.

Tyrimą atlikę mokslininkai pastebėjo, kad dažnai grėsmes pirmieji pamato jaunus žmones mokantys mokytojai. Tačiau nežinojimas ir nepasitikėjimas savimi stabdo juos apie tai kalbėti su jaunu žmogumi linkusiu skriausti save. Todėl investuojant į mokytojų, mentorių tinkamą paruošimą kalbėti tokiais jautriais klausimais su jaunimu gali taip pat būti didelė paspirtis užkirsti kelią savęs žalojimui.

Straipsnis parengtas pagal:

Žurnalo nuoroda :

  1. Stepheni Uh, Edwin S. Dalmaijer, Roma Siugzdaite, Tamsin J. Ford, Duncan E. Astle. Du keliai į savęs žalojimą paauglystėje . Amerikos vaikų ir paauglių psichiatrijos akademijos žurnalas , 2021 m. DOI: 10.1016/j.jaac.2021.03.010

Straipsnį parengė Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro JPSPP koordinatorė Justina Šiupinienė